10 mýtů o alchymii a alchymistech

03.06.2024

1. Mýtus: Alchymistické výrobky jsou předražené

Pravda: I když by se to mohlo zdát, pravda je taková, že do výsledné ceny se nezapočítávají pouze ingredience a práce samotného alchymisty, ale také předchozí vývoj u lektvarů a nebezpečnost tvorby u amuletů. Najít funkční recepturu lektvaru není otázka jednoho experimentu, ale celé řady. A pokud alchymista při tvorbě amuletu udělá chybu, může snadno přijít o prsty nebo celou ruku.

2. Mýtus: Amulety jsou lepší než lektvary

Pravda: Většina hráčů má tendenci sahat po amuletech, protože jsou přenositelné mezi ročníky. Lektvary pak berou jako méně výhodnou investici, protože "co kdyby je náhodou nevyužili?" Lektvary přitom poskytují stejné efekty jako amulety (a za 3 hodiny lze zvládnout leccos), jsou dostupnější (na suroviny i čas výroby) a především mnohem levnější.

3. Mýtus: Kouzla jsou univerzálnější než lektvary a amulety

Pravda: Kouzla jsou určitě pohotovější, protože většina nevyžaduje předchozí přípravu. Ne všechny efekty lektvarů lze ale pokrýt kouzly (což platí i naopak) a na jejich seslání je potřeba mág s dostatkem magenergie. To lze sice částečně obejít, ale lektvary a amulety mívají oproti svitkům - které jsou jednorázové - dlouhodobější působení. A některé lektvary se dají dokonce vyrobit "na koleni" během pár minut - viz Mýtus č. 6. Takže ano i ne.

4. Mýtus: Postříbřená zbraň je základ

Pravda: Některé potvory z bestiáře opravdu nemají stříbro rádi, především nemrtví. Nicméně stříbrná zbraň není samospásná a v okolí nejsou jen potácející se mrtvoly. Mnohem praktičtější je během prvního dne hry zjistit, co se ve Hvozdě a jinde pohybuje, a vybavit se příslušnými lektvary. (Kupříkladu ochranou proti Spánku, když kolem bzučí morové mouchy. Určitě nechcete, aby do vás nakladly vajíčka, a sežraly vás pak zaživa jejich larvy. Ošklivá smrt. Rádi se podíváme.)

5. Mýtus: Být "pokusný králík" v alchymii je smrtelně nebezpečné

Pravda: Nebudeme lhát - občas někdo vybuchne, zkapalní mu maso a steče z kostí... U základních lektvarů (tedy 1. a 2. úrovně) se ale smrtelná zranění neobjevují. Spíše zajímavé RP efekty. A když se náhodou zadaří, každý dobrý alchymista bývá zároveň zručný ranhojič nebo ho má alespoň po ruce. Takže žádné strachy! (A za experimenty je vždy odměna, protože zadarmo ani kuře nevybuchuje.)

6. Mýtus: Alchymista je jenom podpora a většinu času sedí v táboře

Pravda: Pro pokročilejší výrobu je nejake zázemí a vybavení pochopitelně potřeba. Ale lektvary 1. úrovně - což jsou ochranné a základní léčivé a magenergetické, zvládne namíchat alchymista klidně na pařezu, hluboko v dungeonu nebo pár metrů za bitevní linií. Také nemusí jen čekat, až se zbytek vrátí do tábora, ale může být užitečný tam, kde nastanou problémy - viz Mýtus č. 7.

7. Mýtus: Alchymista není bojový archetyp

Pravda: Alchymie je především o bádání, které zabírá spoustu času, a výrobě, která také zabírá značný čas. Byla by ale chyba alchymisty podceňovat. Někteří totiž mají rádi v žilách i nějaký ten adrenalin, a jsou proto zároveň bojovníky, bojovými mágy, možná i zloději… Navíc disponují magickými projektily - nesprávně alchymistickými bombami - které dokáží napáchat slušnou paseku.

8. Mýtus: Všichni alchymisté jsou tajnůstkáři, sadisti a sobečtí sólisté

Pravda: Získání dovedností na poli alchymie je běh na dlouhou trať, jedná se o povolání se snad nejpomalejším posunem v rámci Zlenic. Také všechny vyzkoumané receptury je stály nemalé úsilí a zdroje. Proto si je pochopitelně alchymisté bedlivě střeží. A ano, většina má nefalšovanou radost i z výsledků, které pro pokusný subjekt mohou být fatální. Ale jinak dokáží i dobře spolupracovat a jsou to příjemné osoby. Můžete se o tom sami přesvědčit v Alchemické Dílně a Osvíceném Cechu Alchymistickém.

9. Mýtus: Alchymistická laboratoř je totéž co Alchemická Dílna nebo Osvícený Cech Alchymistický

Pravda: Laboratoř je sídlem mistra alchymisty a naleznete ji ve městě. Dílna a Cech jsou venku před městskou branou a tvoří je hráči. Přestože je většina členů stejná, jedná se o dvě rozdílné instituce. Dílna je výrobně-obchodní subjekt, vlastní ji Zmatmysl s Celestýnem a je víceméně uzavřená. Cech je naopak otevřený všem alchymistům (tzn. i z jiných frakcí), pracuje pro město a je zaměřený především na výzkum. Třeba rozporuplné Theolitové Posílení zkoumal Cech, nikoli Dílna.

10. Mýtus: Všichni alchymisté jsou šílení

Pravda: Dobře, tak tohle zrovna není mýtus. Ale blázni jsou v Brožově úplně všichni, takže alchymisti v průměru zase tolik nevybočují.

Sepsal Zmatmysl

2023 Čtyři z Brožova a pes | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!